Used 2018 Forest River RV EVO T2160 Travel Trailer
Forest River EVO travel trailer T2160 highlights:
- Wardrobe/Pantry
- Single Slide Out
- Sleeping for up to Four Individuals
Forest River offers the EVO T2160 travel trailer with everything you need to hit the road on your next adventure. You have a cool neo-angled shower with an optional glass door that you can rinse off in after a day at the lake. You can take a rest on the queen bed or fold down the dinette for some added sleeping space.
EVO travel trailers by Forest River are developed with detail in mind by industry specialists. This is what sets EVO apart from the rest of the travel trailer brands. On the interior of each model, you have vintage timber craftsmen cabinets, three burner cooktops with a 17" oven, and a DVD player with outside speakers. The exterior has a front gravel guard, 10" or 12" self adjusting power brakes, and a colored smooth metal front wrap. With all of these amenities on the interior and the exterior, you will have plenty of standard features that will make each vacation safe and comfortable. Choose the model that suits you and your family best today!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 19638A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 504 lbs |
| GVWR | 7504 lbs |
| Dry Weight | 4490 lbs |
| Cargo Capacity | 3014 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Retractable |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Neo-Angled |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


