Used 2018 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25DKS Travel Trailer
SUV and 1/2 ton Pickup Towable! Local Trade in Like New Condition!
This is a great local, one owner trade, a 2018 Forest River Flagstaff Micro Lite 25DKS, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed with a clean vehicle history report!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
The Flagstaff Micro Lite 25DKS travel trailer by Forest River offers two entrances and a rear bath.
As you enter the rear bath there is a tub, sink, medicine cabinet, toilet, and wardrobe.
The galley has a refrigerator, dinette, and an entertainment center above the dinette. Along the opposite side of the trailer there is a slide out with a three burner range, double kitchen sink, microwave, and a sofa. Next to the slide out you will find a pantry.
In the front of the trailer, there is a bed with flip-up storage. Nightstands and wardrobes can also be found on either side of the bed.
Storage shouldn't be a problem with the pass-through storage area, plus enjoy the shade of the 18' awning, and more!
Includes the following aftermarket accessories:
1. Two Maxxair Vent Covers
Includes the following factory installed features:
1. Powered Tongue Jack
2. Stabilizing Jacks
3. Full Aluminum Frame Floor, Sidewall and Roof
4. Laminated Fiberglass Sidewalls
5. Front Queen Bed
6. Dinette Table
7. Sofa Bed
8. Microwave
9. 3 Burner Range
10. Oven
11. Double Door Refrigerator
12. Pantry
13. AM FM Stereo
14. 24 inch TV
15. Tub surround with Shower
16. Skylight in Shower
17. Foot flush Toilet
18. Rear Ladder
19. Black Tank Flush
20. Heated holding tanks
21. Exterior Shower
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. Two 30 lb LP tanks
2. 6 gallon electric and LP water heater
3. 30 amp electrical service
4. 13.5 BTU high efficiency air conditioning system
5. Electric Patio Awning
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 221613B
Exterior Color: Champagne
Interior Color: Aurora with Maple Cabients
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Aurora with Maple Cabients |
| Exterior Color | Champagne |
| Hitch Weight | 443 lbs |
| GVWR | 6115 lbs |
| Dry Weight | 4656 lbs |
| Cargo Capacity | 1459 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4154 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TFLA23JD418201 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


