Used 2018 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25KS Travel Trailer
EVERYTHING YOU NEED IN AN EASY TO TOW TRAVEL TRAILER !Forest River Flagstaff Micro Lite travel trailer 25KS highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
- Murphy Bed
- Spacious Bathroom
- Single Slide Out
- 19' Power Awning
Get ready to head out to your favorite campground with this Flagstaff Micro Lite 25KS in tow! With two entry doors you can either enter directly into the rear bathroom or into the front living area. The spacious bathroom features plenty of room and all of the amenities that you need to get ready for the day. Depending upon the time of day that you enter the front living area will determine whether you see the 73" sofa set up or the 60"x74" Murphy Bed. In the evening you can enjoy a scenic sunset while relaxing under the 19' awning and more!
For any camping trip you will want a Flagstaff Micro Lite travel trailer! These models have a beautiful Driftwood interior with solid wood and raised panel doors and drawers. A few other interior features include digital AM/FM/CD/DVD with remote, decorative valances, engineered mold and mildew resistant floor covering, and a WiFi ranger booster. Along the exterior there is a fully aluminum frame, radius roof with interior vaulted ceilings which gives you the most headroom, plus radius cornered windows and doors. The Standard Package D offers features such as a fully enclosed underbelly, outside speakers, a Maxxair Ventilation fan and vent cover, plus so much more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $36,991
Sale Price: $30,995
Stock# 102084
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 598 lbs |
| Dry Weight | 4739 lbs |
| Cargo Capacity | 1859 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 13500 btu |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 19' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TFLA21JD419007 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


