Used 2018 Forest River RV Flagstaff Super Lite 26RBWS Travel Trailer
1/2 ton towable, Only weighs 6,276 lbs., Frameless windows, Electric stabilizer jack package, Upgraded Max-Air fan in bathroom, Tri-fold sofa, Slam Latch Baggage doors!Forest River Flagstaff Super Lite travel trailer 26RBWS highlights:
- Rear Bath
- HAB Sofa
- Storage Behind TV
- Booth Dinette
- Drop Frame Storage
This travel trailer will allow you to enjoy any camping adventure! You can relax on the 67" hide-a-bed sofa during the day and transform it into added sleeping space along with the dinette if needed at night. In the front private bedroom, there is a wardrobe slide for your clothing storage needs, and a spot for an optional TV so you can catch the end of your movie or the news before turning in for the night. On the outside, you will find a 21' awning to create an outdoor living area, a gas grill, and front drop frame pass-through storage. You will also see additional exterior storage in the dinette slide out, plus many more features to enjoy!
It will be easy to make plenty of memories with your family when you choose to camp with a Flagstaff Super Lite travel trailer by Forest River. These models have beautiful slatewood cabinetry with hardwood cabinet doors and drawer fronts, solid surface kitchen countertops, and ceiling LED 12 volt interior lighting. The 6 sided aluminum cage construction offers lightweight towing, the radius roof with interior vaulted ceilings give you more headroom, the WiFi ranger Wifi booster Sky 4, the enclosed underbelly, and the power awning with adjustable rain dump and LED light strip, will give you years of enjoyment!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 56612
Exterior Color: Champagne
Interior Color: Topaz
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Topaz |
| Exterior Color | Champagne |
| Hitch Weight | 908 lbs |
| GVWR | 7864 lbs |
| Dry Weight | 6276 lbs |
| Cargo Capacity | 1529 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen bed, Tri-Fold sofa, Dinette |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 21' Power w/ Adjustable Rain Dump & LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TFLB24JZ156612 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


