Used 2018 Forest River RV Rockwood GEO Pro 17PR Travel Trailer
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer 17PR highlights:
- Murphy Bed
- Queen Tent End
- Rear Bath
- Linen/Wardrobe
- Gas Grill
Ready, set, camp! For the camping enthusiast this Rockwood Geo Pro 17PR is ideal for you and your family! You get to choose if you want to sit on the sofa or sleep on the Murphy bed whenever you like. You also have a queen tent end bedin the rear for the kids or extra guests. The rear full bath allows you to wash up after a fun day outdoors without having to use the campsite facilities. You can cook inside on the recessed cooktop with flush mount cover and in the microwave, or outside on the gas grill. You have plenty of storage options from the kitchen pantry, linen/wardrobe across from the bath, and dual wardrobes in front, plus exterior storage, and more!
The Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer is built to be towed by most "crossover" vehicles and smaller SUVs. Each model includes a WIFI Ranger WIFI Booster to boost your WIFI and give you a secure connection wherever you land. You will also enjoy kitchen amenities, bathroom facilities, a water heater with interior gas and electric switches, a Water-Pur filtration system, and a manual awning to name a few features. Come choose your favorite Rockwood Geo Pro, and start exploring the world!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $2,000
Sale Price: $17,999
Stock# U-003832
| Sleeps | 4 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Hitch Weight | 452 lbs |
| Dry Weight | 3161 lbs |
| Cargo Capacity | 791 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy Bed, Queen Tent End |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2671 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | 13' Manual |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2RSFC9K3003832 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


