Used 2018 Forest River RV Rockwood Hard Side High Wall Series A213HW Folding Pop-Up Camper
Forest River Rockwood Hard Side High Wall A213HW pop-up camper highlights:
- Outdoor Gas Grill
- Twin Beds
- Booth Dinette
- Residential Toilet
When you're ready to head into the great outdoors, check out this Forest River A213HW hard side high wall pop-up camper! It features room for the whole family with two twin beds with a night stand in between the two. There is also a booth dinette for you to enjoy your meals at, as well as, transform into an extra sleeping space, plus there is a front dormer to promote more open space and comfort. There is plenty of storage throughout the interior and EZ reach exterior trunk, plus other exterior storage locations. A distinct feature with this model is the residential toilet, no more trips outdoors!
In any Forest River Rockwood Hard Side High Wall folding pop-up camper, you will find the perfect combination between a travel trailer and a premier tent camper to give your camping trip the best of both worlds. You get more than what you expect with features like the digital media receiver with an AM/FM stereo, Bluetooth, MP3 player, USB, and auxiliary ports, an outdoor gas grill with a worktable, plus an outdoor speaker for you to jam out while you cook out, a patio light, and you can even add the optional awning/ screen room. Inside, there is a maple interior with "wood-look" linoleum and stainless steel look appliances to give a sleek appearance throughout the camper, along with floor lights and 2 ceiling LED lights for you to see clearly day and night.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# RU471
Exterior Color: TAN
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 7 in |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 372 lbs |
| Dry Weight | 2670 lbs |
| Cargo Capacity | 702 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Refrigerator Type | XL Three Way |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4CPRW10JD304303 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


