Used 2018 Forest River RV Rockwood Roo 233S Expandable
Forest River Rockwood Roo expandable 233S highlights:
- Queen Tent End Beds
- U-Shaped Dinette
- Flip Sofa
- Entertainment Center
It's time to load up your family for adventure and fun in this spacious Rockwood Roo expandable. Model 233S offers three queen tent end beds including a shelf above for storage and sleeping space for six tired campers. The slide out u-dinette, and flip sofa also provide additional sleeping space after dining and visiting. The rear full bath features a space saving radius glass shower door and linen storage. You will also enjoy the mounted 24" LCD TV, the digital AM/FM/CD/DVD with remote, and the MP3 player hook-up. This model allows everyone to have their own area, plus some!
The Forest River Rockwood Roo is exactly what you should take a look at when searching for the ideal expandable. Each unit uses Easy Lube axles and Nev-R adjust brakes, plus a Torsion axle, and Rubber-Ryde suspension for a smooth ride to your destination. Inside you will enjoy solid surface kitchen countertops, all the appliances necessary to make meals on the go, a bed cable system with no poles, a heated mattress, a TV, and a WiFi Ranger WiFi Booster to mention a few reason you will love any expandable you choose!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 7286B
Exterior Color: White standard, Oyster optional
Interior Color: Graphite, Indigo, Mocha
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Graphite, Indigo, Mocha |
| Exterior Color | White standard, Oyster optional |
| Hitch Weight | 612 lbs |
| Dry Weight | 4842 lbs |
| Cargo Capacity | 1770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Three Queen Tent End |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Mounted 24" LCD TV; BR Mounted 24" LCD TV Option |
| Awning Info | 17' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4920 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


