Used 2018 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8311WS Travel Trailer
Forest River Rockwood Signature Ultra Lite travel trailer 8311WS highlights:
- Triple Slide Outs
- Rear Bunkhouse
- Two Entry Doors
- Sleeps Ten People
Camping has never been easier than with this 8311WS Rockwood Signature Ultra Lite travel trailer by Forest River. This model features two entry doors - one leads into the combined kitchen and living area and the other door leads into the bathroom. Your kids will enjoy their own space with the rear bunk house. Here you will find a slide out with an optional hide-a-bed sofa and a flip-up bunk above. Across the room there is another set of bunk beds. Mom and dad will enjoy their own space in the private front bedroom. Here you will find a Serta queen bed, plenty of storage and a TV across from the bed. Outside the chef in the family can fix your evening dinner at the pull-out kitchen which has a two burner range, sink, a refrigerator, plus there is a gas grill and more!
The Forest River Rockwood Signature Ultra Lite travel trailers are anything but ordinary. You will love all of the space inside each model! Once you step inside you will find Driftwood cabinetry, solid wood and raised panel doors and drawers, plus LED lighting throughout. Outside there is a power awning with adjustable rain and dump, LED lights and a seamless one piece roof, plus more! Each model also includes a Standard Package which features the following an upgraded 22" gas oven, solid surface Corian kitchen countertops, outside speakers, and so much more! Why wait? Get your Rockwood Signature Ultra Lite travel trailer today!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 878684
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1109 lbs |
| Dry Weight | 8386 lbs |
| Cargo Capacity | 1523 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR TV, BR TV |
| Awning Info | 10' Power, 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TRLG23J1878684 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


