Used 2018 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8332BS Travel Trailer
REAR KITCHEN!
Forest River Rockwood Signature Ultra Lite travel trailer 8332BH highlights:
- Rear Kitchen
- King "U" Dinette
- Outside Kitchen
- Sleeps Six People
Whether you are planning a weekend camping trip or a week long trip, choose to camp with this Rockwood Signature Ultra Lite 8332BH travel trailer! Your family of six will find plenty of comfort throughout this model. The triple slide outs help to maximize the floor space. In the rear you will find a kitchen area with the amenities along the rear wall. Within the curbside slide out there is a king "u" dinette where you can dine during the day, and at night easily convert this area into additional sleeping space. On those chilly evenings plan to enjoy a fire in the fireplace. When you are ready to turn in for the night then come do so in the front bedroom where you will find a Serta queen bed or you can choose an optional king. Across the room there is a wardrobe and you can add an optional TV. For the chef in the family the exterior kitchen will be a draw! Here there is a refrigerator, two burner swing-out stove and an overhead storage cabinet, plus more!
The Forest River Rockwood Signature Ultra Lite travel trailers are anything but ordinary. You will love all of the space inside each model! Once you step inside you will find Driftwood cabinetry, solid wood and raised panel doors and drawers, plus LED lighting throughout. Outside there is a power awning with adjustable rain and dump, LED lights and a seamless one piece roof, plus more! Each model also includes a Standard Package which features the following an upgraded 22" gas oven, solid surface Corian kitchen countertops, outside speakers, and so much more! Why wait? Get your Rockwood Signature Ultra Lite travel trailer today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 2565-1
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 1158 lbs |
| Dry Weight | 8989 lbs |
| Cargo Capacity | 2169 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR TV, Optional BR TV |
| Awning Info | 10' Power, 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TRLH26J1882193 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


