Used 2018 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2612WS Travel Trailer
2 Door Unit
Forest River Rockwood Ultra Lite travel trailer 2612WS highlights:
- 76" Sofa
- Dual Entry and Exit Doors
- Rear Living
- Double Slite Outs
Enjoy being outside of model 2612WS. Open up the 21' awning and stay out all day when the sun is out or when it's raining you can stay dry. You will appreciate the secret storage behind the TV and the panty for storing your food items and whatever else you have. Take a relaxing nap on the sofa, or eat a meal in the booth dinette. The choices are endless when you choose this Rockwood Ultra Lite travel trailer.
Lighten your load with these Forest River Rockwood Ultra Lite fifth wheels and travel trailers! All of these units have full aluminum frames and laminated fiberglass sidewalls. The fifth wheels are easy to tow with any sized truck bed and have a standard Reese Revolution hitch. While with the travel trailers, you have the floorplan you want in the size you need, with a fully equipped kitchen and comfortable seating. To keep you cool on a warm day both types of units have 13,500 BTU A/C units and to warm you up on a cooler day, there is a quick recovery auto ignition gas/electric water heater for a hot shower. Choose your model today!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# UXJ155875
Interior Color: Graphite, Indigo, Mocha
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Graphite, Indigo, Mocha |
| Hitch Weight | 908 lbs |
| Dry Weight | 6133 lbs |
| Cargo Capacity | 1775 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR RV |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TRLB2XJ155875 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


