Used 2018 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2720WS Fifth Wheel
REAR LIVING! 2 SLIDE OUTS!
Forest River Rockwood Ultra Lite 2720WS 5th Wheel highlights
- Rear Living
- Booth Dinette
- Wardrobe Slide
- Walk Around Bed
If you are looking for a curb side entry near the rear living area, a front bedroom with a queen bed, and sleeping space for 5 then step inside this Forest River Rockwood Ultra Lite 2720WS.
As you step in this fifth wheel you will see two swivel rockers with end tables and overhead storage along the rear. In the rear you have swivel recliners. Straight inside the door there is a slide out hide-a-bed sofa, booth dinette, and overhead storage above both. An entertainment center is located along the interior wall facing the rear of the unit for easy viewing.
Along the curb side you will find all your kitchen amenities. There is a double sink on an angled countertop including a counter extension if you need more prep space. Continuing along the wall there is a three burner range, microwave, refrigerator, and a pantry.
Heading towards the front up two steps there is a corner linen cabinet on your right, and a side aisle bath on your left side. The bath includes a radius shower, sink, and toilet, plus a second entry into the bedroom. The front bedroom features a queen bed, a nightstand and shirt closet, plus a wardrobe slide out for additional storage.
Outside you will find a pass through storage compartment, additional exterior storage, plus much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 6473
Exterior Color: White, Oyster
Interior Color: Jasper, Sterling, Winston
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Interior Color | Jasper, Sterling, Winston |
| Exterior Color | White, Oyster |
| Hitch Weight | 1160 lbs |
| Dry Weight | 7609 lbs |
| Cargo Capacity | 1367 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 3 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | Electric, slide toppers |
| Axle Count | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 150637 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


