Used 2018 Forest River RV Rockwood Wind Jammer 3008W Travel Trailer
Double your fun in this Rockwood Wind Jammer 3008W v-nose travel trailer. This model features double slide outs, two recliners, as well as, double entry doors and a spacious front kitchen area.
As you enter the main door to your right there is a counter with two bar stools, a three burner range, microwave, double kitchen sink, and a refrigerator with a shelf above, all along the front v-nose of the trailer. The road side slide has a dinette and hide-a-bed sofa. On the opposite side of the trailer there are two recliners and an end table with a lamp, or you can choose optional Lazy Boy chairs.
The walk thru bathroom has a shower and toilet on one side, and a sink, medicine cabinet, and linen storage on the other side. The bathroom has sliding doors for easy entry from the living area or the bedroom.
In the rear, you will find a queen bed slide with nightstands, a small table, an optional wall mount TV, and a large wardrobe. There is also a private entrance/exit door leading outside from the bedroom.
Outside there is an awning, a rear ladder, exterior storage, and you can even enjoy an optional gas grill, plus much more!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 878601
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 897 lbs |
| Dry Weight | 7482 lbs |
| Cargo Capacity | 1415 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TRLF24J1878601 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


