Used 2018 Forest River RV Salem 171RBXL Travel Trailer
- Full Rear Bath
- Murphy Bed
- Booth Dinette
Salem Cruise Lite travel trailers are a great way to introduce RVing into your camping adventures. A lot of the features that you will find in these units are only found in RV's that are higher end. To name a few, there is a front aerodynamic profiles, brushed nickel cabinet hardware, taller interior heights, and a designer bedspread for the main bed. The flooring is Beaufor® linoleum flooring to assure to be scratch, tear, and cold crack resistant, easy cleanup and replacement. Make sure you take a look at the Cruise Lite today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $8,000
Sale Price: $16,990
Stock# 61109
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 522 lbs |
| GVWR | 7522 lbs |
| Dry Weight | 4092 lbs |
| Cargo Capacity | 3430 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSM721JT112290 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


