Used 2018 Forest River RV Salem Cruise Lite 282QBXL Travel Trailer
Forest River Cruise Lite travel trailer 282QBXL highlights:
- Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Large Slide Out
- Private Front Bedroom
Your kids will LOVE having their own space. There is a bunk for up to four kids with a wardrobe in between for their clothing items. This unit can sleep up to nine individuals comfortably. Enjoy the great outdoors, put out the 16' awning, have a party, play some cornhole and then relax in the shade under the awning. If you want to add a little more convenience to your life, choose to add an optional camp kitchen, so you don't have to walk into the travel trailer every time you want something.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 021845
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 705 lbs |
| GVWR | 7705 lbs |
| Dry Weight | 6457 lbs |
| Cargo Capacity | 1248 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSMD22JE021845 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


