Used 2018 Forest River RV Salem FSX 187RB Travel Trailer
Forest River Salem FSX toy hauler 187RB highlights:
- Rear Full Bath
- Murphy Bed
- Abundant Storage
- Electric Refrigerator
This versatile Salem FSX toy hauler travel trailer is the perfect travel companion for an adventurous couple or family of three. Depending on the time of day you can either step into a living space up front or a bedroom area if the bed is folded down. This Murphy bed design gives you so many options and you don't ever have to make your bed! You will also appreciate the rear full bath complete with a 24" x 36" shower. With double wardrobes up front, a large linen closet in the bath area, a pantry and overhead storage, there is certainly ample storage space throughout! In the kitchen there is an electric refrigerator for your perishables and a pantry for your canned/dry goods.
In any Salem FSX travel trailer by Forest River you can count on having fun while you enjoy any outdoor adventure away from home. These full-featured lightweight units are easy to tow, and offer a modern residential living space including a queen sized bed in each unit, bunks in select models, and there is also a couple of toy hauler units for those who can't leave home without a few big toys tagging along! These trailers are all a full 7' 6" wide with full interior stand up height. Depending on the model you select, you will find either a side or roof mount AC for added comfort in warmer climate as well. So, for a value packed unit that is lightweight and feature rich for its size, choose a Salem FSX travel trailer and head out for a weekend of outdoor fun!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# UT111475
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft 3 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 410 lbs |
| Dry Weight | 2944 lbs |
| Cargo Capacity | 966 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Refrigerator Type | Electric RV |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Opt. 28" LED TV |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSMU19JY001307 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


