Used 2018 Forest River RV Salem Hemisphere Hyper-Lyte 29BHHL Travel Trailer
Coming Soon!! 1 owner, bunk house with dinette, 1 slide out!
Forest River Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer 29BHHL highlights:
- Bunkhouse
- Jumbo Dinette
- Front Bedroom
- Pass Through Storage
Take along a few extra friends with this bunkhouse Forest River Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer 29BHHL. With triple bunks in the rear including a dinette, a tri-fold sofa, and jumbo dinette that can double as sleeping space, along with a front bedroom including a queen size bed you can easily sleep eight campers! All of your outdoor camping gear can be stored in the large pass through storage area, and you can even add an optional exterior kitchen!
When the campground is calling your name you will want a Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer! These models are stylish with the aerodynamic fiberglass front end. There are Dexter axles and a Norco cable slide out system. The tinted safety glass windows provide just the right amount of privacy. In the bedroom there is a Denver mattress plus storage under the bed. The added touches throughout the kitchen include a Dometic double door refrigerator, a bamboo cutting board/sink cover, plus Beauflor plank wood linoleum. The living room will be a gathering place with the 32" HDTV and CD/DVD/AM/FM with MP3 hookup and surround sound! What are you waiting for? Load up your family and your camping gear and enjoy a week away from home with a Salem Hemisphere Hyper-Lyte!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $5,000
Sale Price: $34,900
Stock# 3373
Interior Color: Jagger, Stella
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | Jagger, Stella |
| Hitch Weight | 645 lbs |
| Dry Weight | 6273 lbs |
| Cargo Capacity | 3172 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 54 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" HDTV |
| Awning Info | 16' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


