Used 2018 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 312QBUD Travel Trailer
Bunkroom! 4 Person Dinette!
Water Damage @ door and Slideout
Your kids will love the spaciousness of the rear bunkhouse on this 312QBUD Salem Hemisphere Lite travel trailer by Forest River.
To the right of the main entrance you will find a front bedroom with dual entry including a queen bed, two nightstands, overhead storage, and a laundry chute.
The main living area has a slide with a tri-fold sofa and a jumbo dinette. Both of these provide extra sleeping space at night when needed. On the opposite side of the trailer there is a l-shaped counter with a kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and a pantry.
The bathroom is between the living/kitchen area and the bunkhouse. The bath offers a toilet, sink, medicine cabinet, and a tub. There is also a private entrance into the bathroom from outside.
The rear bunkhouse is a place your kids will claim as their own space. You will find a slide out set of bunk beds above a trundle bed. The opposite side of the room has a wardrobe with a bunk above. A second wardrobe is outside the bunkhouse door.
You can enjoy the outdoor awning for the shade and rain protection, plus a large pass through compartment and exterior storage for your camping gear. You can also choose to add an optional exterior kitchen with a sink, electric refrigerator, and drawer, and an optional gas grill if you like.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $5,735
Sale Price: $8,888
Stock# JU081947
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 870 lbs |
| Dry Weight | 7809 lbs |
| Cargo Capacity | 1861 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TSBG25JU081947 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


