Used 2018 Forest River RV Shockwave 18CBMX Toy Hauler Travel Trailer
THIS SHOCKWAVE HAS OVER 13 FEET OF CARGO SPACE!
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER , ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
This Shockwave MX Series toy hauler travel trailer model 18CBMX from Forest River includes a front bath and over thirteen feet of cargo space.
Step up through the rear easy lift sport ramp to find a fold down sofa on each side wall including two pedestal tables. You can choose an optional set of lounge chairs in place of the fold down sofa along the door side.
The kitchen along the road side includes a sink, a three burner range, an overhead microwave, overhead cabinets and a refrigerator.
Just to the right of the main entry door there is pantry. Located in the front right corner is a full bathroom with a vanity sink, a toilet, and a shower with an optional glass door.
The opposite front corner includes a full size bed with overhead cabinets at the head of the bed and a linen closet above the corner foot of the bed.
Outside along the curb side you will find an awning. Along the road side there is a 40 gallon fuel station at the rear and exterior storage at the front, plus more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 101444
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 853 lbs |
| GVWR | 9999 lbs |
| Dry Weight | 6399 lbs |
| Cargo Capacity | 3600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Available Beds | Full |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSHT2XJC004117 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


