Used 2018 Forest River RV Stealth FQ2313 Toy Hauler Travel Trailer
13' garage. Generator.Used 2018 Forest River Stealth 2313 Toy Hauler Travel Trailer
13' garage, electric bed, dual sofas, generator
Key Features:
• 13' Garage
• Electric Bed
• Generator
The Used 2018 Forest River Stealth 2313 toy hauler travel trailer is built for campers who want the flexibility to haul their toys while still enjoying a comfortable and functional camping setup. With sleeping space for up to six people, a spacious cargo area, and versatile interior layout, this toy hauler is a great option for weekend trips, race weekends, and off-road adventures.
The rear cargo area offers 97 1/2" wall-to-wall space, making it easy to load dirt bikes, ATVs, motorcycles, or extra camping gear. Once unloaded, the garage quickly converts into a comfortable living and dining space with dual sofas and removable tables. At night, the sofas convert into additional sleeping space while the electric bed lowers down for even more sleeping capacity.
The kitchen is designed for convenience with a refrigerator, three burner cooktop with oven, sink, pantry, and overhead storage throughout the coach. Whether you're spending a weekend at the campground or heading off-grid, this Stealth offers the essentials needed for comfortable camping.
The side aisle bathroom includes a toilet, sink, and shower, while the private front bedroom features a queen bed, dual wardrobes, and overhead cabinet storage for added convenience and organization.
Outside, this toy hauler includes an awning for relaxing outdoors along with generator prep for added off-grid capability.
This Certified Used Toy Hauler has been thoroughly inspected and is ready for the road with no hidden fees and nationwide delivery available.
If this Certified Used Toy Hauler isn’t the perfect fit, check out all of our Certified Used Toy Haulers for sale at Blue Star RV in Holland, MI.
Blue Star RV, Holland, MI
Call or Text Josh: 1-616-633-2888
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 16183
| Sleeps | 6 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 959 lbs |
| GVWR | 9999 lbs |
| Dry Weight | 6809 lbs |
| Cargo Capacity | 3190 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan generator prep |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | 1 |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| VIN | 4X4TSFY21JC018257 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


