Used 2018 Forest River RV Sunseeker LE 2250SLE Chevy Motor Home Class C
One Owner ~ Low Miles
only 17,287 miles
One Owner
CHEVY CHASSIS
Forest River Sunseeker LE Class C 2250SLE highlights:
- Single Slide Out with topper
- Bunk Over Cab
- Booth Dinette
- Rear Bath
Model 2250SLE is one of the smaller units in this LE series, so if you have a family of four or five this model is definitely for you! Take your family out for a weekend adventure without sparing the amenities of home. You have a nice queen sized bed to lay your head down at night, you have a place to cook your meals and eat them, and you have a bathroom. The kids will love having the choice to sleep on the bunk over the cab or the dinette that can also fold down into a sleeping space or two.
Forest River RV Sunseeker LE motorhomes come in a few different color choices for interior and exterior. The multi-layered laminated system that includes the roof, sidewalls, and the flooring helps to keep all the warm or cold air in and vice versa. Each model has a seamless front cap which allows for enhanced aerodynamics. These models also have a winterizing tube and heated/enclosed holding tanks to make sure everything stays nice in every season. All of the Sunseeker LE models by Forest River are "Certified Green" by TRA Certification.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $6,001
Sale Price: $38,987
Stock# CP26-08
Chassis: Chevy
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14200 lbs |
| Dry Weight | 9640 lbs |
| Cargo Capacity | 4560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 17287 |
| Chassis | Chevy |
| Fuel Capacity | 57 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4600 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 32 cu. ft. |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Gross Combined Weight | 20000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


