Used 2018 Forest River RV Vengeance 388V16 Toy Hauler Fifth Wheel
CALL FORT PIERCE TO SET YOUR APPOINTMENT!! 772-468-1166
Forest River Vengeance toy hauler 388V16 highlights:
- Private Master Suite
- Full and Half Bathroom
- 16' Separate Garage
- Loft
- Fireplace
- Sleeps Nine
If you are looking for a unit that is both accommodating and comfortable, then this Vengeance toy hauler is for you. The private master suite will be your favorite place to relax and unwind from the exhaustion of the day, and your children will jump at the opportunity to spend their nights sleeping in the loft. Because this unit has both a full and half bathroom, no one needs to fight over the amount of time it takes to get ready each morning, and the shower skylight is what brings in the welcoming sunlight that brightens up the bathroom and keeps it feeling fresh.
All of these indulgent amenities and the exceptional price tag are what contribute to making this unit a part of "A New Breed of Toy Hauler." Whether you enjoy kayaking down the river, riding your ATV into the deep forest, or fishing for that next big catch, this toy hauler will allow you to bring along all of your favorite toys without feeling overwhelmed because of its separate garage space, and the fuel station with pump that has been included will make sure that your fun and your gas will last the entire weekend. When it comes time to clean up from the afternoon's adventures, you will appreciate the outdoor shower with hot and cold water that will allow you to rinse off before you go inside so that you don't track nature everywhere.
Specific to this unit:
- Store under cover
- Previous owner was non-smoker
- Automatic 6 - jack leveling system
- Nearly new dealer installed Dometic low profile front and rear AC units
- Records for generator servicing/oil filter installations. (Auxiliary marine grade fuel filters installed on fuel tank and generator.)
- Timken Premium wheel bearings replaced every 10,000 miles
- Suspension system upgraded with extra heavy parts and greasable bolts
- Complete set of spare suspenision components
- 3 spare tires on rims
- TPMS installed on all six Westlake tires
- Cargo bay deck was replaced with 3/4" marine grade plywood in 2021, making it capable of supporting up to 4,000 pounds when distributed evenly (4 Harley Davidson Touring motorcycles)
- Toy hauler door was replaced by dealer with OEM in 2026.
- Electronic winch system included
- New recliner sofa and carpet beneath
- New upgraded refrigerator
- Upgraded 100A charger with option to charge future LiFePo4 batteries
- Low power draw LED lighting throughout RV
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 5964
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3380 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 13429 lbs |
| Cargo Capacity | 4571 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 100 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 30 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Large Flat Screen |
| Awning Info | 10' and 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FVGR30JR501768 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


