Used 2018 Forest River RV Vengeance Rogue 314A12 Toy Hauler Fifth Wheel
Forest River Vengeance Rogue toy hauler 314A12 highlights:
- 12' Garage
- Loft
- Two Entry Doors
- U-Dinette/Sofa
It's time to plan your next adventure in this Forest River Vengeance Rouge 314A12 toy hauler fifth wheel. You are sure to enjoy the cargo area which has 12' of storage space. Once your off-road toys are unloaded then you can easily set up the flip-up sofas and the free-standing table. The second entry door is located in the garage and gives you easy access to the garage once your off-road toys are loaded. Located off of the garage area there is a convenient half bath. Your kids will enjoy their own space in the loft. You can enjoy your meals or visit with your family at the u-dinette/sofa. Outside you will find a pass through storage area where you can store all of your extra camping gear and more!
For any outdoor adventure you will want a Vengeance Rogue toy hauler fifth wheel! These models feature an 11 cu. ft. refrigerator, an 8' ramp door which allows easy loading and unloading, AM/FM stereo with indoor/outdoor speakers and a DVD player. With the enclosed underbelly you can now camp in all types of weather. After a day of playing outdoors then come back to your trailer and easily clean up at the outside shower.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $5,000
Sale Price: $29,995
Stock# J1000282
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 39 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2466 lbs |
| GVWR | 14466 lbs |
| Dry Weight | 10879 lbs |
| Cargo Capacity | 3587 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Refrigerator |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 12 ft |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 5ZT3VGWB9J1000282 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


