Used 2018 Forest River RV Vibe Extreme Lite 261BHS Travel Trailer
Double Size Bunks / Rear Bath / Dual Entry / Queen Bed / Mid Living
Forest River Vibe Extreme Lite travel trailer 261BHS highlights:
- Double Size Bunks
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Pantry
- Double Entry Bedroom
Just imagine making memories that will last a lifetime with this Vibe Extreme Lite 261BHS travel trailer. There are plenty of spots for your whole family to comfortably sleep from the double size bunk beds, the U-shaped dinette and jiffy sofa within the single slide out, and you can sleep on the queen bed in the private master bedroom. The kitchen offers a stainless steel package, solid surface countertops, a decorative backsplash, and a pantry for your dry goods, plus more. You will also appreciate the two entry doors into the trailer especially the second entry allowing quick access into the bathroom from outside. There are many more features to see, and options to choose from.
Are you ready to pack a whole lot of fun in a extreme lightweight travel trailer? Well, come choose a Forest River Vibe Extreme Lite! You will love the stylish tri-tone gel coat fiberglass with upgraded graphics package, and the extra-large aluminum-framed pass through storage area for your outdoor gear. On the inside you will find that each model offers a Bluetooth MP3/DVD/CD/FM with surround sound, and upgraded residential style carpet. The Limited Showstopper features include a Denver pillowtop queen mattress, LED awning light, and Blue LED ground effect lighting, plus more! Choose your favorite model today!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# J4112353
Interior Color: Brindle, Marble
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | Brindle, Marble |
| Hitch Weight | 702 lbs |
| GVWR | 4368 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 14" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' One-Touch Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


