Used 2018 Forest River RV Wildwood 27RLSS Travel Trailer
With this Forest River travel trailer. you can enjoy the rear living area. The slide helps to open up the living space on the 27RLSS Wildwood travel trailer.
As you enter the rear entrance, along the rear wall you will find two lounge chairs and an end table. The slide has a sofa and a dinette. Along the opposite side of the trailer you will find a double kitchen sink, three burner range, an overhead microwave, a refrigerator, a pantry for your canned goods, and a wardrobe.
The side aisle bath has a wardrobe, radius shower, sink, medicine cabinet, and toilet.
In the front of the bedroom there is a queen bed, shelf where you can store books, and two wardrobes.
You will find plenty of overhead cabinets throughout the trailer as well as an exterior pass through storage area, plus much more.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 055376M
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| Dry Weight | 6410 lbs |
| Cargo Capacity | 1240 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TWDC21JC045376 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


