Used 2018 Forest River RV Wildwood X-Lite 191SSXL Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Wildwood X-Lite toy hauler 191SSXL highlights:
- 8' Ramp
- 13' Cargo Space
- Two Flip Sofas
- Full Size Bed
When you are ready for a real adventure that includes off-road toys, then check out this Forest River Wildwood X-Lite toy hauler travel trailer model 191SSXL. This unit features an 8' ramp and up to 13' of cargo space along the curbside where you can load your bikes, a quad, kayaks, or any other fun outdoor toy! You will also love that you have a complete bath and kitchen amenities, plus sleeping for six with the full size bed, two sofas, and the optional electric bed! After your gear is unloaded the set up the flip sofas and tables for your indoor living space. Plan to visit with your family and friends under the awning and more!
When you are ready for some time away from home, but are looking to enjoy comforts from home, then choose a Wildwood X-Lite toy hauler! These models are ideal for any camping excursion and for any family - from the experienced camping couple to the family with multiple kids - there is a trailer for you! Along the exterior you will find an aerodynamic front profile, two exterior speakers, and an awning. Inside you will find glass kitchen cabinet inserts, full extension ball bearing drawer guides, plus 78" ceiling heights. Unleash your inner "wild" with a Wildwood X-Lite travel trailer!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# UT910170
| Sleeps | 6 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| Dry Weight | 5188 lbs |
| Cargo Capacity | 3322 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TWDU2XJE032550 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


