Used 2018 Forest River RV Wildwood X-Lite 211SSXL Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Wildwood X-Lite toy hauler 211SSXL highlights:
- 8' Ramp
- 13' Cargo Space
- Two Rear Flip Sofas
- Queen Bed
Take your camping up a notch with this Forest River Wildwood X-Lite toy hauler travel trailer model 211SSXL. This unit features approximately 13' of cargo space for your favorite ride on toys, living space for six, and provides a whole lot of camping fun! The rear flip sofas will be a great hang out spot and at night you can sleep two people here as well there is an electric bed above. The private front bedroom also offers a place of retreat and features a queen bed with a wardrobe and nightstand. With the awning it is easy to sit and relax while visiting with your friends!
When you are ready for some time away from home, but are looking to enjoy comforts from home, then choose a Wildwood X-Lite toy hauler! These models are ideal for any camping excursion and for any family - from the experienced camping couple to the family with multiple kids - there is a trailer for you! Along the exterior you will find an aerodynamic front profile, two exterior speakers, and an awning. Inside you will find glass kitchen cabinet inserts, full extension ball bearing drawer guides, plus 78" ceiling heights. Unleash your inner "wild" with a Wildwood X-Lite travel trailer!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $2,001
Sale Price: $18,999
Stock# 48568
Interior Color: TAN
| Sleeps | 6 |
| Length | 27 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | TAN |
| Hitch Weight | 890 lbs |
| Dry Weight | 5284 lbs |
| Cargo Capacity | 3406 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TWDW24JT141823 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


