Used 2018 Forest River RV Wildwood X-Lite 241QBXL Travel Trailer
Forest River Wildwood X-Lite travel trailer 241QBXL highlights:
- Rear Bathroom
- Front Bedroom
- Sleeps Four People
- 14' Awning
Load up your family of four and head out to your favorite campground with this Wildwood X-Lite 241QBXL travel trailer. There are plenty of conveniences throughout from the front bedroom to the rear bathroom. You can enjoy visiting and reminiscing about your day in the combined kitchen and living area, at the sofa, and dinette. With the 14' awning you can spend more time outdoors and more!
When you are ready for some time away from home, but are looking to enjoy comforts from home, then choose a Wildwood X-Lite travel trailer! These models are ideal for any camping excursion and for any family - from the experienced camping couple to the family with multiple kids - there is a trailer for you! Along the exterior you will find an aerodynamic front profile, two exterior speakers, and a pass through storage compartment. Inside there is Beauflor linoleum flooring, high definition countertops, an attractive kitchen backsplash, and extra large kitchen overhead cabinets. Unleash your inner "wild" with a Wildwood X-Lite travel trailer!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $1,250
Sale Price: $9,950
Stock# N3001A-18
| Sleeps | 4 |
| Length | 26 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 470 lbs |
| Dry Weight | 4624 lbs |
| Cargo Capacity | 2846 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TWDZ20J7359553 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


