Used 2018 Forest River RV XLR Thunderbolt 413AMP Toy Hauler Fifth Wheel
NICE UNIT READY TO GO!!!!!
Forest River XLR Thunderbolt 413AMP fifth wheel toy hauler highlights:
- Two Full Baths
- Front Private Bedroom
- Loft
- Power Recliner Sofa
- Dual Entry Doors
It's time to load up your toys in 13' of cargo space on the XLR Thunderbolt 413AMP toy hauler fifth wheel by Forest River. You will enjoy the interior floor space from the triple slides, the convenience of two full baths, and the extra sleeping space on the loft. The dual entry doors makes for a smooth flow of traffic in and out of the unit. There is a front private bedroom for your convenience that has a comfortable king size bed with night stands on either side.
In any Forest River XLR Thunderbolt toy hauler, you will experience a fun-packed fifth wheel big enough to haul your toys, but still decked out on the features! Starting with it's 102" wide body construction, zero gravity loading ramp, a key alike system, and a MORryde CRE suspension system. The interior is also packed with awesome features such as stainless steel appliances, a large LCD TV, prep for a washer and dryer, the Beauflor® tile pattern flooring, and an insulated garage floor.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $5,889
Sale Price: $45,900
Stock# TC370
Interior Color: Linen, Mica, or Gunmetal
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Linen, Mica, or Gunmetal |
| Hitch Weight | 3323 lbs |
| Dry Weight | 16280 lbs |
| Cargo Capacity | 4720 lbs |
| Fresh Water Capacity | 158 gals |
| Grey Water Capacity | 118 gals |
| Black Water Capacity | 86 gals |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Generator | 5.5kW Onan CARB EVAP |
| Fuel Capacity | 20 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 30 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LCD TV |
| Awning Info | 20' Electric w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 164898 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


