Used 2018 Grand Design Reflection 150 Series 290BH Fifth Wheel
Get the whole family into nature with the Pre-owned 2018 Grand Design Reflection 150 Series 290BH! With a priavte bunkhouse, u-shaped dinette, large kitchen, an outdoor kitchen, and MORE! Call for more info Campers Inn Atltanta @ 404-377-8000!
Grand Design Reflection 150 Series 290BH fifth wheel highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Tri-Fold Sofa
- Outside Kitchen
This Reflection 150 Series 290BH is the answer to your family's camping needs. Imagine sleeping in a queen bed while the kids have their own private bunkhouse on the opposite side of the fifth wheel. You have the choice of cooking inside with all the kitchen amenities, or outside on the exterior kitchen. You all can meet in the middle to plan for the outdoor fun while eating at the 80" u-shaped dinette or sofa. There is plenty of storage inside, and outside in the exterior unobstructed pass-through compartment for everyone's gear. Come see what else you will love about this model!
With any Reflection 150 Series fifth wheel by Grand Design you will enjoy the ease of towing behind a short bed half-ton truck thanks to the 90 degree turning radius swivel pin box. The Universal All-In-One docking station, LP Quick Connect, and One-Touch electric awning with LED light make setting up and packing up easy for those weekenders or full-timers that like to move around to see the countryside. Inside you will find the bedroom is complete with a panoramic window, queen bed, and plenty of storage for your clothes and such. The Arctic 4-Seasons Protection package allows you to camp anywhere and anytime of the year.
Why Buy from Campers Inn RV of Atlanta?
- Expert Guidance: Our team of RV enthusiasts is here to help you find the perfect RV that fits your lifestyle. We offer personalized advice and support throughout your RV buying journey.
- Comprehensive Service: From financing options to maintenance services, we provide a full suite of services to make your RV ownership experience smooth and enjoyable.
- Customer Satisfaction: We pride ourselves on delivering exceptional customer service. Your happiness and satisfaction are our top priorities.
- Competitive Pricing: We offer the best value for your investment with competitive pricing and exclusive offers that you won’t find anywhere else.
Interested or Have Questions?
We invite you to call us at (404)377-8000 or stop by our showroom to view this and other travel trailers in person. Our team is here to help you explore floorplans, features, and financing options to find the right fit for your adventures!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 100694A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1280 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8294 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Propane/ Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED |
| Awning Info | 21' Electric One-Touch w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FR3526J3407289 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


