Used 2018 Grand Design Reflection 285BHTS Travel Trailer
Grand Design Reflection 285BHTS travel trailer highlights:
- Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- 40" TV
- Counter Extension
- Farm Sink
- Outside Kitchen
- Exterior Rear Storage
If you enjoy staying at a state park, RV park, or even a winery, you will love all the luxurious features, plus a private bunkhouse with double size beds for the kids and their friends. You can even host more sleepy guests on the tri-fold sofa and U-shaped dinette once folded down for the evening in this Refection 285BHTS travel trailer. You can only imagine the choices you will have inside and outside to store all your items including the unique exterior rear storage. You can choose to cook outside on the outdoor kitchen while relaxing under the awning. If the weather moves you inside, you will have plenty appliances as well as a 40" TV to keep you entertained. Come see why this model is popular with larger families, and smaller families that enjoy plenty of room to themselves.
The Reflection by Grand Design offers luxury along with providing easy towing with the aerodynamic front cap with Max Turn radius to your favorite destinations. The Universal All-In-One docking station, LP Quick Connect, and One-Touch electric awning with LED light make setting up and packing up easy for those weekenders or full-timers that like to move around. Inside you will find the bedroom is complete with a pillowtop queen mattress, king size wardrobe, oversized underbed storage, and much more! The Arctic 4-Seasons Protection package allows you to camp anywhere and anytime of the year. Come choose your favorite model today!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 25061X
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 793 lbs |
| GVWR | 9495 lbs |
| Dry Weight | 7692 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 86 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" |
| Awning Info | 21' One-Touch Electric with LED Light |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


