Used 2018 Grand Design Reflection 28BH Fifth Wheel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Grand Design Reflection 28BH fifth wheel highlights:
- Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- 40" TV
- Fireplace
- Counter Extension
- Farm Sink
- Outside Kitchen & TV
- Exterior Rear Storage
If you enjoy traveling to a state park, RV park, or even a winery, you will love all the luxurious features, plus a private bunkhouse with double size beds for the kids and their friends. You can even host more sleepy guests on the tri-fold sofa and U-shaped dinette once folded down for the evening in this Refection 28BH fifth wheel. You can only imagine the choices you will have inside and outside to store all your items including the unique exterior rear storage. You can choose to cook outside on the outdoor kitchen while relaxing under the awning. If the weather moves you inside, you will have plenty appliances as well as a 40" TV and fireplace to keep you entertained and warm. Come see why this model is popular with larger families, and smaller families that enjoy plenty of room to themselves.
The Reflection by Grand Design offers luxury along with providing easy towing with the aerodynamic front cap with Max Turn radius to your favorite destinations. The Universal All-In-One docking station, LP Quick Connect, and One-Touch electric awning with LED light make setting up and packing up easy for those weekenders or full-timers that like to move around. Inside you will find the bedroom is complete with a pillowtop queen mattress, king size wardrobe, oversized underbed storage, and much more! The Arctic 4-Seasons Protection package allows you to camp anywhere and anytime of the year. Come choose your favorite model today!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $3,643
Sale Price: $29,955
Stock# 31303
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1545 lbs |
| GVWR | 10995 lbs |
| Dry Weight | 8895 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 86 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40", Ext. TV |
| Awning Info | 21' One-Touch Electric with LED Light |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FR3529J3406847 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


