Used 2018 Grand Design Reflection 367BHS Fifth Wheel
Colton Advantage Pricing
Grand Design Reflection 367BHS fifth wheel highlights:
- Extra Room
- Loft
- 40" TV
- Fireplace
- Large Pantry
- Kitchen Island
- Farm Sink
Have you been searching for a fifth wheel that offers a master suite plus an extra room to be used as an office, second living area or even a bedroom? Then start imagining how you will use all of the space in this Reflection 367BHS. The centrally located extra room includes a sofa and a desk, plus a loft above for more sleeping space. The main living area and kitchen offer plenty of seating, a large pantry, and all the appliances to make your favorite meals. There is even extra sleeping space on the tri-fold sofa next to the 40" TV and fireplace. You will be able to entertain as well as relax in this area or in the extra room. The exterior unobstructed pass-through compartment allows for more outdoor gear to be packed, and the two awnings provide extra protection from the elements. Your search is over, this is the model for you!
The Reflection by Grand Design offers luxury along with providing easy towing with the aerodynamic front cap with Max Turn radius to your favorite destinations. The Universal All-In-One docking station, LP Quick Connect, and One-Touch electric awning with LED light make setting up and packing up easy for those weekenders or full-timers that like to move around. Inside you will find the bedroom is complete with a pillowtop queen mattress, king size wardrobe, oversized underbed storage, and much more! The Arctic 4-Seasons Protection package allows you to camp anywhere and anytime of the year. Come choose your favorite model today!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $5,776
Sale Price: $32,998
Stock# 30419A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2665 lbs |
| GVWR | 14995 lbs |
| Dry Weight | 12474 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 86 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED |
| Awning Info | 21' & 10'6" One-Touch Electric with LED Light |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FR422XJ3316262 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


