Used 2018 Heartland Big Country 3950 FB Fifth Wheel
Adventure Ready!
Heartland Big Country fifth wheel 3950 FB highlights:
- Master Bathroom with Two Sinks
- Half Bathroom
- King Bed
- Island
Are you ready for luxury camping? Come choose this triple slide out Big Country 3950 FB fifth wheel for any camping excursion. This model has a convenient half bathroom straight in from the door. In the kitchen you will enjoy plenty of space from the counters to the island with a double sink. The private bedroom has a king bed where you can get a good night's rest, and in the master bathroom there is a shower with a seat, two sinks, plus an area that has been prepped for a washer and dryer. In the evening you can spend more time outside under the 18' awning enjoying the scenic sunset and more!
Get ready to enjoy the country with a Big Country fifth wheel by Heartland. These models have a heated and enclosed underbelly which allows you to camp in all types of weather. Also along the exterior you will find large storage areas, exterior speakers, a light at the entry step, plus a six-point hydraulic level-up auto leveling system. Inside there are stained hardwood cabinets plus a deep stainless steel kitchen sink. The living room features night shades throughout to provide you the most privacy plus there is a high-output entertainment system with DVD/Bluetooth and HDMI. There are plenty of options to choose from as well as the Elite Package and the Independence Package.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $205
Sale Price: $47,995
Stock# 60172A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2825 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 13545 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 84 gals |
| Tire Size | LT235/85R16-G |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 20 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFBG4122JE357788 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


