Used 2018 Heartland Pioneer RG28 Toy Hauler Fifth Wheel
Ask about our FREE Camping and 1 Year of RV Complete!
Are you ready for an incredible time camping plus being able to spend time outdoors enjoying your off-road toys? Then choose the Pioneer toy hauler travel trailer RG 28 which allows you to bring your four-wheeler or dirt bikes on your next camping trip.
In the garage area there are two fold-up sofas which can easily be lowered into place to create a nice seating area, and at night the sofas can be used for additional sleeping space. A side entry door is also located in the garage area which allows easy access after the ramp door is closed.
A walk-through bathroom features a sink along one side of the trailer and a tub/shower and a toilet along the other side.
The main living area has a single slide out which helps to maximize the floor space. Within the slide out there is a u-shaped dinette where you can enjoy your meals during the day, and at night you can use this area for additional sleeping space. Along the interior wall you can add a TV if you so choose. The kitchen area features a double sink, a three burner range, overhead cabinets for your dishes, and a refrigerator.
Located in the very front of this model there is a queen bed, overhead cabinets, and a storage area at the foot of the bed, plus so much more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# UT240745
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1274 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6762 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door with Freezer |
| Refrigerator Size | 6.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8800 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Sunken Tub/Shower |
| VIN | 5SFPB3328JE347990 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


