Used 2018 Heartland Trail Runner 30ODK Travel Trailer
Heartland Trail Runner travel trailer 30ODK highlights:
- Exterior Kitchen
- Rear Bunk House
- U-Dinette
- Private Front Room
Are you ready to make plenty of camping memories with your family? Well load up your gear, your family, and head on out to your favorite campground with this Trail Runner 30ODK! Before you head inside come check out the exterior kitchen. Here there is a sink, overhead cabinets, and a refrigerator where you can store drinks or snacks. Mom and dad will enjoy their own space with the private front bedroom with sliding doors along either side of the entertainment center. The slide out along the roadside features a sofa and a u-dinette where you can sit and visit during the day and at night these easily convert into additional sleeping space. For the kids there is a rear bunk house with double bunk beds along one side or you can choose an optional kiddie dinette with a bunk above, and more!
When you choose to camp with a Heartland RV Trail Runner travel trailer you will be camping in style. Each model features an aluminum exterior as well as an aerodynamic front, convenience electric powered slide outs, Dexter E-Z lube axles, black framed radius tinted safety glass windows, and a fully walkable roof. Inside enjoy plenty of lighting with the LED lights, convertible sofas with flip down center consoles, wood pocket sliding doors, an AM/FM/CD/DVD player with Bluetooth capability, and a USB charging port. In the kitchen you will enjoy stainless steel appliances, a high rise pull out kitchen faucet, plus a double door refrigerator. If the standard features are not enough for you, then come check out the list of options, you won't be disappointed!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $1,500
Sale Price: $14,499
Stock# 58799
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 725 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 7105 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Opt. LR LED HDTV |
| Awning Info | 17' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFEB3321JE353718 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


