Used 2018 Heartland Wilderness 2775RB Travel Trailer
This unit is sold as is. No warranties expressed or implied.
Heartland Wilderness 2775RB travel trailer highlights:
- Kitchen Island
- Rear Bath
- Outdoor Kitchen
- Front Private Bedroom
This Heartland Wilderness 2775RB travel trailer has everything you need for spending time away from home. You will enjoy conveniences such as an a rear bath, booth dinette, recliner chairs, and in the front private room there is a queen bed with night stands on either side. The chef in your family is sure to love cooking at the outdoor kitchen. There is a kitchen island that not only provides you with extra counter space for meal prep, but also extra storage space!
In any Heartland Wilderness travel trailer, you will find convenient interior features such as night shades, a deep bowl kitchen sink, an AM/FM/CD with indoor and outdoor speakers, a RV queen bed, and cable hookup that are sure to be crowd pleasers. The exteriors feature a laminated roof system with a seamless rubber roof skin, and wood decking block foam insulation. A few features for the laminated sidewall system include 2" thick block foam insulation so now you can camp comfortably in cooler weather, plus the Leaf spring suspension ensures for a sturdy ride.
This unit is sold as is. No warranties expressed or implied.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $4,000
Sale Price: $15,995
Stock# 33016B
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 574 lbs |
| GVWR | 7400 lbs |
| Dry Weight | 6280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3125JN361873 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


