Used 2018 Highland Ridge RV Highlander HF350H Toy Hauler Fifth Wheel
Highland Ridge Highlander toy hauler fifth wheel model HF350H highlights:
- Separate Garage Area with Half Bath
- Loft
- Dual Entry
- King Bed
- Triple Slide Outs
When your off-road toys are calling you to new experiences this Highlander toy hauler fifth wheel by Highland Ridge will take you there. Model HF350H offers dual entry, one entrance in the main living area with one side man door in the separate garage. There are dual opposing slide outs in the main living and kitchen area for more interior space for everyone to hang out. The 12 cu. ft. side-by-side refrigerator, and additional kitchen appliances allow you to prepare and cook food anywhere you stop. The convenient half bath in the garage area including the side man door provides easy access for the off-road gang to enter quickly and exit even faster. The master bedroom includes the third slide out, and a king bed, plus more!
With any Highland Ridge Highlander toy hauler fifth wheel you will find security and satisfaction with every detail. From the industry leading PVC roofing with a 10 year 100% replacement warranty, and 42" deep flush floor galley slide to each model being Zero Degree tested to withstand the harsh environment, and Navistar proving grounds tested for durability. The heated and enclosed underbelly offers a traveling experience in any weather, while the USB/12V charging port keeps your electronics charged the whole trip. It's time to stop compromising, come get a new Highlander today!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# F3074
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 8 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2905 lbs |
| GVWR | 16905 lbs |
| Dry Weight | 12500 lbs |
| Cargo Capacity | 4405 lbs |
| Fresh Water Capacity | 110 gals |
| Grey Water Capacity | 98 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Side by Side |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 12' & 14' Covered Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


