Used 2018 Highland Ridge RV Mesa Ridge MR310BHS Travel Trailer
No Fees
SOLD AS IS
This Mesa Ridge travel trailer MR310BHS 3310BH features quad slides, a private bunkhouse that the kids or guests will love, a kitchen island, and an outside kitchen too!
Step inside and see how spacious the interior is with the dual living and kitchen area slides opposite one another fully extended. There is a refrigerator, three burner range, and microwave slide to your immediate left just inside the main entry door. There is also a pantry off to the side for your dry goods and snacks.
There are two handy cabinets on your right when entering. Continue into the room and around the corner to view a convenient entertainment center with optional wall-mounted fireplace below. There is a large slide out U-shaped lounge, two tables and overhead storage along the road side wall. The lounge can be made into a bed easily. There is also a center island with dual sinks for easy food prep and cleanup also.
The private rear bunkhouse is a great place for the kids or guests to call their own. They can sleep comfortably on the sofa with bunk above on the left or opposite in the slide out dinette below an upper bunk. They may also enjoy playing games on the dinette and relaxing on the sofa while watching the optional TV along the rear wall, plus they have a place to stow their toys in the netted storage shelves. There is a wardrobe with shelf above next to the sofa to store their camping clothes.
The front of this model features a side aisle bath with an radius shower, toilet, sink, and a corner linen cabinet.
The front bedroom features a slide out mirrored door wardrobe, plus a queen bed with nightstands and overhead storage.
The outdoor kitchen is the perfect feature for those who enjoy cooking and dining outside. There is a two burner cook-top, refrigerator, and sink with microwave, plus so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 3MX3087
Interior Color: Hazelnut, Pebble
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Interior Color | Hazelnut, Pebble |
| Hitch Weight | 1210 lbs |
| GVWR | 11500 lbs |
| Dry Weight | 9265 lbs |
| Cargo Capacity | 2235 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED, Bunkhouse TV Option |
| Awning Info | 19' Power |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TBH0BT5J3MX3087 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


