Used 2018 Jayco Alante 29F Motor Home Class A
Jayco Alante Class A gas motorhome 29F highlights:
- Bunk Beds
- Full-Wall Slide
- Master Suite
- LED TV
- Outside Entertainment
Luxury, comfort, and lots of floor space are provided in this Alante Class A gas motorhome. Just imagine a full-wall slide behind the driver's seat offering plenty of room for everyone to move about freely from one end of the coach to the other. You know the kids will love their own bunk bed while you enjoy the master suite's queen bed. You will also find a dual-entry bathroom with a radius shower and all the amenities necessary to skip the rest stops. Now imagine relaxing outdoors around the exterior entertainment center with an LED TV including a DVD/AM/FM radio and speakers.
The Alante Class A gas motorhome comes equipped with a JRide package that includes a computer-balanced driveshaft, jounce bumpers, front and rear stabilizer bars, and SACHS shocks. You will appreciate having the industry's largest travel-view window on the entrance door providing amazing views and extra natural light. Inside, you will find high-intensity recessed LED ceiling lights, ball-bearing drawer guides, and hardwood cabinetry. Plus, the Soundstream Infotainment dash radio with GPS and CD/DVD player will enhance all of your upcoming road trips. Your home on the road is waiting for you, so choose your favorite Alante and get to it!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# CBR22077
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 32135 |
| Engine | 6.8L Triton V-10 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 56 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 22000 btu |
| Basement Storage | 124 cu. ft. |
| TV Info | LR LED TV, Exterior LED TV |
| Awning Info | 23' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F65F5DY3J0A22077 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


