Used 2018 Jayco Eagle 317RLOK Fifth Wheel
One Owner • Triple Slide • Excellent Condition
Jayco Eagle 317RLOK fifth wheel highlights:
- Theater Seats
- Kitchen Island
- LED Fireplace
- Outside Kitchen
Life just got much more comfortable and luxurious when you take this Eagle fifth wheel to your favorite destinations. Model 317RLOK offers the owner a master bedroom with plenty of storage and a closet prepped for a washer/dryer. The dual slide outs in the main living and kitchen area provide enough room to walk around the kitchen island to get to the residential-style walk-in pantry, or near the LED fireplace on those chilly nights away. You will even find a ceiling fan and theater seats. If you need more entertaining and cooking space, the outside kitchen offers that area. It's time to enjoy your own accommodations wherever you land.
Each Jayco Eagle offers TuffShell exterior walls, a Magnum Truff roof system, and Climate Shield zero-degree-tested weather protection for four seasons of traveling. You will find independent satellite and whole-coach cable hookups, dual USB charging ports in the kitchen and bedroom, and 12V charging stations for your electronic needs. You will love the features on the mandatory Customer Value Package and the Luxury Package including handcrafted, glazed, raised-panel Maple cabinet doors, soft-close residential kitchen drawers, a LG solid-surface kitchen countertop, and the list continues. Come experience luxury and comfort while on the open road in an Eagle.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $3,907
Sale Price: $32,970
Stock# U5860
Interior Color: Java, Peppercorn, Chestnut, Cashmere
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 8 ft 7 in |
| Interior Color | Java, Peppercorn, Chestnut, Cashmere |
| Hitch Weight | 2055 lbs |
| GVWR | 12825 lbs |
| Dry Weight | 10565 lbs |
| Cargo Capacity | 2260 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas Electric Refrigerator with Freezer |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 48" LED HDTV, Opt. BR TV, Opt. Ext. TV |
| Awning Info | 17' Electric, Opt. 10' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1UJCJ0BTXJ1WK0254 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


