Used 2018 Jayco Greyhawk 29 MVP Motor Home Class C
2 SLIDES!!! OUTSIDE TV!!! ONLY 41K MILES!!!
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
WHAT'S GREAT!!!
+ 41k Miles
+ Outside TV
+ Overhead bunk with TV
+ Tons of storage
+ Walk around bed
WHAT AIN'T...
- Small tear in lino floor in kitchen
- Front seats have some peeling
- Small rip in couch
Jayco Greyhawk 29W Class C motor home highlights:
- Large U-Dinette
- Tri-Fold Sofa
- Rear Bedroom
- Exterior Storage
For any camping trip you will want this Greyhawk 29W class C motor home. In the kitchen you will find all of the amenities needed to fix your favorite meals along the curbside of this model. Along the roadside the slide out features a tri-fold sofa and a large u-dinette where you can enjoy your meals. At night come get a good night's rest on the rear queen bed, plus you will find additional sleeping space at the cab-over bunk. Outside there are plenty of storage compartments plus a 16' awning which helps to maximize your outdoor living space and more!
Get ready for a comfortable and fun traveling and camping experience with the Jayco Greyhawk class C motor home. The fiberglass exterior has vinyl graphics, a seamless fiberglass front cap and a one-piece fiberglass roof. In the kitchen you will find beautiful Sienna Maple cabinets, elegant countertops, and a stainless steel sink. Throughout each model there are vinyl floors, LED lights, and ball-bearing drawer guides. When you are ready for a little rest and relaxation in the evening then come to the comfortable bedroom where you will find plenty of residential touches which include a queen bed plus a 24" LED TV! The mandatory Customer Value Package includes features such as a JRide Plus, a Jayco-exclusive Garmin Infotainment System, remote-controlled, heated sideview mirrors, frameless windows, plus more! What are you waiting for, come enjoy the ride with a Greyhawk!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $19,913
Sale Price: $49,940
Stock# 30504
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43.5 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 40679 |
| Engine | Triton 6.8L EFI V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 56 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 86 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" LED TV, BR 24" LED TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS4HDC76553 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


