Used 2018 Jayco Jay Feather 22RB Travel Trailer
Jayco Jay Feather travel trailer 22RB highlights:
- Rear Bathroom
- Sofa Slide Out
- Jayco Exclusive Simmons Mattress
- 13' Awning with LED Lights
This Jayco Jay Feather travel trailer model 22RB is perfect for a couple, or even a family of four. Whether you are just getting started in the world of camping, or have been camping for years, you will appreciate all of the amenities inside, plus how easy this lightweight is to tow! There is a convenient rear bathroom where you can adequately get ready for your day. The sofa slide out along the roadside helps to open up the floor space plus this area can be used for a sleeping spot at night. When you are ready to retire for the night you can do so on the queen Jayco-exclusive Simmons mattress, plus there are nightstands for your reading material. Outdoors enjoy the shade of the 13' awning and the integrated LED lights allow you to keep the party going longer!
When you choose a Jay Feather travel trailer you can rest assured that you have chosen quality construction with features such as an aerodynamic, rounded front profile with front diamond plate, a modern retro graphics package with a two-colored sidewall, and a Norco NextGen frame with integrated a-frame. Inside you will find crown molding with wood batten strips along the ceiling, LED lighting throughout, and ball-bearing drawer glides with a 75-lb. capacity. The mandatory Customer Value Package includes features such as a spare tire and cover, power awning, outside shower, plus AM/FM/CD/DVD/Bluetooth stereo and more! For your next camping trip, come choose a Jay Feather travel trailer!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 0171
Interior Color: Saddle, Cocoa, Desert
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Saddle, Cocoa, Desert |
| Hitch Weight | 425 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4280 lbs |
| Cargo Capacity | 1220 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 22.5 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Optional LR 32" LED TV |
| Awning Info | 13' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1ujbj0bmxj1jm0171 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


