Used 2018 Jayco Jay Feather 23RBM Travel Trailer
Jayco Jay Feather travel trailer 23RBM highlights:
- Front Murphy Bed
- Large U-Dinette
- Rear Bathroom with 34" Radius Shower
- Spacious Interior
When you need a break from the hustle and bustle of work, come find your relaxation with this Jay Feather 23RBM travel trailer. Load up your family and set out to your favorite campground of choice. The slide out along the roadside helps to maximize the floor space. Enjoy meals or plan your day of adventure at the large u-dinette. Along the front you will find a sofa and at night you can easily pull down the Murphy Bed which features an exclusive Simmons mattress. The convenient rear bathroom has a space saving 34" radius shower and so much more!
When you choose a Jay Feather travel trailer you can rest assured that you have chosen quality construction with features such as an aerodynamic, rounded front profile with front diamond plate, a modern retro graphics package with a two-colored sidewall, and a Norco NextGen frame with integrated a-frame. Inside you will find crown molding with wood batten strips along the ceiling, LED lighting throughout, and ball-bearing drawer glides with a 75-lb. capacity. The mandatory Customer Value Package includes features such as a spare tire and cover, power awning, outside shower, plus AM/FM/CD/DVD/Bluetooth stereo and more! For your next camping trip, come choose a Jay Feather travel trailer!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# CBR0236
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 505 lbs |
| GVWR | 5995 lbs |
| Dry Weight | 4895 lbs |
| Cargo Capacity | 1100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Optional LR 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BM6J1JC0236 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


