Used 2018 Jayco Jay Feather X17Z Travel Trailer
!!!!SOLD!!!!
2018 Jayco Jay Feather X17Z Expandable Travel Trailer
Max Sleeping Count: 7
Length: 18.6 ft. (223 in.)
Width: 8 ft. (96 in.)
Height: 10.04 ft. (120.5 in.)
Interior Height: 6.5 ft. (78 in.)
Dry Weight: 3,190 lbs.
Payload Capacity: 760 lbs.
GVWR: 3,950 lbs.
Hitch Weight: 415 lbs.
Fresh Water Tank Capacity: 22.5 gal.
Gray Water Tank Capacity: 30.5 gal.
Black Water Tank Capacity: 22.5 gal.
Power Retractable Awning: 10ft
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# JZ0353
Interior Color: Copper, Granola, Meadow
| Sleeps | 7 |
| Length | 18 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Copper, Granola, Meadow |
| Hitch Weight | 405 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 3005 lbs |
| Cargo Capacity | 495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 22.5 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 22.5 gals |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJHAH9J1JZ0353 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

