Used 2018 Jayco Jay Flight 27BHS Travel Trailer
Stepping inside this Jay Flight 27BHS travel trailer by Jayco you will notice that this travel trailer features a rear bath and rear bunks. The single slide helps to open up the floor space in the living and kitchen area.
As you enter to your left there is an angled countertop with a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry/wardrobe. The opposite side has a slide out booth dinette or optional free-standing table with chairs, and a sofa or an optional hide-a-bed. The entertainment center can easily be viewed while working in the kitchen or relaxing on the sofa. A bench/storage area with overhead cabinets is straight inside the entry.
In the front bedroom you will find a queen bed with wardrobes on either side, and an overhead cabinet above the head of bed, plus a sliding door for a bit more privacy.
The rear bathroom is located in the right corner of the trailer. Inside the bath you will find a sink, medicine cabinet, tub/shower, and a toilet.
There are a set of double size bunk beds next to the bath in the rear of the trailer for the kids or guests.
Snacks and drinks can be stored in the refrigerator that the outside kitchen offers, or you can fix your meal on the pull-out two burner stove and wash up at the sink.
Outside of the trailer you will also find exterior storage, an awning, and much more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $26,546
Sale Price: $17,966
Stock# P26026
Exterior Color: SILVER
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 605 lbs |
| GVWR | 8250 lbs |
| Dry Weight | 6335 lbs |
| Cargo Capacity | 1915 lbs |
| Fresh Water Capacity | 76 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BP4J1TH0181 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


