Used 2018 Jayco Jay Flight SLX 287BHS Travel Trailer
USED 2018 Jay Flight SLXThis unit does have hail damage on the front cap. And it has been customized on the interior.
This single slide out Jay Flight SLX 287BHS travel trailer by Jayco features a rear set of bunk beds, a single slide, and two entry doors!
As you enter the travel trailer, to the left you will find an angled double kitchen sink, three burner range, refrigerator, pantry, and wardrobe. The opposite side of the trailer has a slide with a u-dinette and sofa or you can choose to add an optional hide-a-bed sofa. Next to the slide out, along the interior wall, you will find an entertainment center and a bench/storage.
In the front bedroom there is a queen bed with two wardrobes and a handy shelf.
As you proceed toward the rear of the trailer, you will come to the bathroom. Inside the bathroom there is a sink, toilet, and shower. You will also see that there is a private entrance leading outside from the bathroom.
The rear double bunk beds provide additional sleeping space for friends or family, and more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# P241A
Interior Color: Earth, Smoke
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Earth, Smoke |
| Hitch Weight | 645 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 6005 lbs |
| Cargo Capacity | 1495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BR1J17X0639 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


