Used 2018 Jayco Seismic 4113 Toy Hauler Fifth Wheel
"Embark on Your Dream Trip: Receive 1 Year RV Complete and Free Camping Today!"
Jayco Seismic fifth wheel toy hauler model 4113 highlights:
- Elevated Kitchen
- Side Raised Patio
- One and a Half Baths
- Large Garage Space w/Loft
- Huge Living Room w/50" TV
Sometimes you just need to live large when life's fast lane turns into a couple of dirt tracks off the beaten path! With this Jayco Seismic fifth wheel toy hauler your adventure just stepped it up a notch! The 12' 6" garage space provides plenty of room for a few fun toys like a couple of dirt bikes or quads, and the 93 3/8" rear ramp offers easy loading and unloading, plus there is a side raised patio and loft that you are sure to enjoy as well.
With any Seismic toy hauler fifth wheel you can enjoy real residential comforts with spacious living areas, LED lighting, and high-end furnishings. You will appreciate tons of storage throughout with quality cabinetry for all of your things. The ball-bearing drawer guides in the kitchen provide a 75 lb. capacity so you can easily stock all of your kitchen equipment with ease. You will also appreciate the stainless steel residential appliances and pop-up USB charging port, and a cozy bedroom space in every model where you can relax on a Jayco exclusive Simmons mattress. And, when it comes to the cargo area, you will enjoy a three seasons room featuring convertible sofas beneath an electric queen size bed, and a 2-inch block foam insulated garage floor. Tie downs will easily keep your cargo secure for the move. Jayco's Seismic toy haulers allow you to maintain a very active lifestyle with all the comforts of home! Come choose yours today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# UT220444
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft 7 in |
| Hitch Weight | 3770 lbs |
| GVWR | 20000 lbs |
| Dry Weight | 16420 lbs |
| Cargo Capacity | 3865 lbs |
| Fresh Water Capacity | 136 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 87 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Capacity | 67 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 12 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 20 gal |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | 32" Garage, 39" BR, 50" LR, all LED |
| Awning Info | 21' and 8' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1UJCJSCV6J19N0114 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


