Used 2018 Keystone RV Alpine 3801FK Fifth Wheel
Keystone RV Alpine fifth wheel 3801FK highlights:
- Front Kitchen
- Five Slide Outs
- Comfortable Living Area
- Private Rear Bedroom
For complete comfort and luxury throughout choose this Alpine 3800FK fifth wheel by Keystone RV. You will find a unique front kitchen with an 18 cu. ft. residential refrigerator. Come relax in the spacious living area. Here you will find dual opposing slide outs each with a tri-fold sleeper plus there are theater seats along the interior wall and across you can enjoy the entertainment center with fireplace. When you are ready to rest up for an other day of fun, come to the rear bedroom where there is a queen bed plus plenty of storage under the bed and so much more!
When you choose an Alpine fifth wheel by Keystone RV, you are choosing luxury. There are plenty of packages available to choose from such as the Upgraded Appliance Package with includes a Furrion RV Chef Collection kitchen, a 30” convection oven/microwave, plus extra deep, fully extendable drawers and more. The Deluxe Solid Surface Package features solid surface countertops and sink covers, stainless steel extra deep sink, high rise kitchen faucet, and maximized kitchen storage with more drawers. The Super Cinema Package has a 50” LED TV, Furrion sound system, outside speakers, digital TV antenna, and dual cable & satellite hookups. With the North Face Insulation Package (ALPS Package) you will find class “A” style slam baggage doors, electric one-touch awning, insulated slide floors and more. Finally, the Whisper Air Bundle (Chateau Package) has two 15,000 A/C conditioners, digital “smart” thermostat with dual zone capability, one 16,500 BTU heat pump, and a fully programmable dual zone temperature control.
Features:
Length: 41’5”
Loaded Weight: 16,500lbs.
Dry Weight: 13,310lbs.
Hitch Weight: 2,735lbs.
Slides: 5 With Toppers
Power Patio Awning
Sleeps: 4
60 X 80 Queen In Main Suite With Flatscreen TV
Trifold Sofa In Living Room With Ceiling Fan
New Power Theater Seats Across From Flatscreen TV & Electric Fireplace
New Power Theater Seats Across From Trifold Sofa
3 Burner LP Stove With Oven
Convection Microwave
3 Door Residential Refrigerator With Ice Maker
Dual Basin Sink Under Front Kitchen Window
Freestanding Table With Stools
Glass Door Step In Shower With Seat
Dual Ducted AC
MCD Day/Night Roller Shades
Central Vacuum System
6 Point Hydraulic Auto Level
Holding Tank Heaters
Solid Surface Countertops
12 Gallon LP/Electric Water Heater
Fantastic Counter Space & Storage In Kitchen
New Tires
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 0732
Interior Color: Forest Floor, Irongate
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Forest Floor, Irongate |
| Dry Weight | 13310 lbs |
| Cargo Capacity | 3190 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/85R16G |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Samsung Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF38020JE780732 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


