Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 24RBS Travel Trailer
ARRIVING SOON ~ IMAGES COMING SOON, unit is on orderKeystone Cougar Half-Ton Series travel trailer 24RBS highlights:
- Single Slide Out
- Booth Dinette
- Full Front Wall Wardrobe
- Rear Bath
- Outside Mini Refrigerator
- Power Jack
If you have been searching for a travel trailer with sleeping space for 3-4 people then this Cougar Half-Ton Series model 24RBS by Keystone will provide just that. This unique layout provides sleeping space next to each other with the king bed and booth dinette slide out along the roadside. This is a great space for a family with small kids or if you like to take along extra guests every once in awhile. You are sure to appreciate all the storage throughout including the full front wall wardrobe. The rear bath is across from the entry door for convenience. Outside the mini refrigerator allows you to store some extra drinks and snacks, the power jack will come in handy when setting up, and the awning will provide some shade when hanging out with family and friends, plus more!
With any Keystone Cougar Half-Ton Series travel trailer you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these trailers have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to enjoy the gourmet stainless steel under mount sink with the upgraded chef's faucet with sprayer when cleaning your fruits and vegetables or washing the dishes. The master bedroom offers a king bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next travel trailer, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $5,000
Sale Price: $21,995
Stock# 102137
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| Dry Weight | 5750 lbs |
| Cargo Capacity | 2050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 17' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT24R25HV505871 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


