Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 26SABWE Travel Trailer
Step inside using the door furthest to the rear where you will find two recliners once inside. There is an end table between the two chairs, and an overhead cabinet the entire width of the unit for stowing away your belongings neatly.
Along the road side wall you will find a slide out hide-a-bed sofa and u-shaped dinette. This provides ample seating for meals, or just simply hanging out, plus it is a great way to add overnight guests and keep them comfortable too. The entertainment center along the outer angled bathroom wall is in perfect viewing range of the seating here.
You will find the kitchen area along the curb side wall where you can easily prepare and cook food for your family or friends. There is an angled double sink, a three burner range, refrigerator, and pantry for food storage.
The bathroom is also along the curb side just beyond the kitchen area and offers a convenient neo-angled shower, toilet, and vanity with sink.
The very front features a private bedroom with its own entry door from outside. Here you can enjoy a king bed and plenty of wardrobe storage with a cabinet on either side of the bed, as well as overhead space for things.
Outside a pass-through compartment makes it easy to transport your outdoor camping gear, and keep it readily available with access on either side of the trailer when you need it, plus so much more.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $3,721
Sale Price: $22,278
Stock# 48745
Interior Color: Brown
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Brown |
| Hitch Weight | 850 lbs |
| Dry Weight | 6400 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 2 Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16.2 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LCD |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4YDT26S29JC500597 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


